


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.42 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 4.83 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Input Voltage | 5.35 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 3 % |
| Max Output Current | 150 mA |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 3 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 35 mV |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$5.69491
Ext.Price$5.69491
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.69491 | $5.69491 |
| 10 | $5.07360 | $50.73600 |
| 25 | $4.81156 | $120.28900 |
| 50 | $4.56306 | $228.15300 |
| 100 | $4.32736 | $432.73600 |
| 300 | $4.23943 | $1271.82900 |
| 500 | $4.15325 | $2076.62500 |
| 1000 | $4.07419 | $4074.19000 |
